KALICI MAKYAJ UYGULAMALARI

Kalıcı makyaj nedir?

Kalıcı makyaj cildimizin üst tabakası olan epidermisin hemen altına girerek pigmentleri bölgeye zerk etme işlemidir. Asıl adı permanent make up olup, kullandığımız diğer tabirler ise micro pigmentasyon, kaş-göz ve dudak kontörüdür.

Cilt altına girmek için tek kullanımlık özel iğneler kullanılır, işleme başlamadan önce sizin rahatlığınız için uygulayacağımız bölgeye lokal anestezik kremler ve solüsyonlar sürerek devam edilir. Kullanılan boyalar doğal mineral ve bitki pigmentlerinden elde edilir.

Deri yüzeyinin hemen altına zerk edilir. Uygulama tamamlandıktan sonra epidermis hücreleri ölür ve yenilenir.

Günümüzde bakımlı birçok bayanın tercih ettiği bu uygulama hayat kurtarıcı niteliğindedir.

Sabah saatlerinde işe yetişme derdi olanlar, özellikle işinin yoğunluğundan ve statüsünden dolayı sürekli bakımlı görünmesi gerekenler,  sanatçılar, sporcular, yakın ve uzağı görme sorunu yaşayanlar için her yaşta tercih edilen mucize bir yöntemdir.

Kalıcı makyajda kullanılan teknikler nelerdir?

Birçok isim telaffuz edilse de toplamda iki teknik ile yapılır. Bunlardan biri kıl tekniği dediğimiz kıl efekti verme işlemidir.Bir diğeri ise far efekti verme işlemidir.

Gölgeleme, sisleme, kadife kaş, shading ,far tekniği diye bir çok isimle anılır. Hepsi aslında aynı teknik olmakla birlikte bir çok uzman bunu kendine göre adlandırmıştır.

Kalıcı makyaj güvenli midir?

Gereken özen gösterilir ve uygulayıcı uzman hijyene yeterince önem verirse; evet, güvenlidir. Kişiye özel steril iğneler ,boya kapları ve eldiven kullanılmalıdır. Kullanılan pigmentler tamamen doğal olmalıdır. Kullanılan diğer malzemelerinde steril ve tek kullanımlık olması gerekir.

Kalıcı makyaj acıtır mı?

Acı, ağrı ve kanama olmaz  ancak istisnai olarak  hafif bir batma veya titreşimden dolayı gıdıklanma hissi olabilir. Kişinin ağrı duyarlılığı ve uygulayıcının el hafifliğine göre değişiklik gösterebilir.

Uygulama süresi ise kişinin hassasiyetine, cilt nemine, elastikiyetine ve cildin genel durumuna göre değişebilir.

Kalıcı makyaj uygulama ve kullanım süreleri

Bütün işlemlerde uygulama sürelerine uyuşma süreleri de dahil edildiğinde yaklaşık 2  saattir. İşlem ilk defa yapılıyorsa uygulama süresi 1.5 saate yakın sürer, kullanılan pigment deri altına girdiğinden yüzeyde bir süre sonra pigment fazlası ve doku sıvısı olacağından olması gerekenden daha koyu bir görüntü oluşur ve 3. günden itibaren renk açılmaya başlar. Bölgede pigment fazlasının ve doku sıvısının yaratmış olduğu kabuklanma, kuruluk bir hafta on gün arasında dökülmeye başlar ve istenilen renk meydana çıkar. Bazı tutmayan bölgeler olabilir. Ev bakımı iyi yapılırsa böyle bir durumla genelde karşılaşılmaz; ancak karşılaşılırsa bu durumda bir ay sonra rütuş işlemi ile boya almayan bölgelerin üzerinden tekrar geçilerek düzeltilir. Kalıcı makyajın kalıcılık süresi uygulanan bölgeye, cilt tipine ve kullanıma göre değişmekle birlikte ortalama 2 ila 3 yıl arasındadır. Pigment zamanla solarak yavaş yavaş silinir. Eğer ilk günkü gibi taze kullanıma devam edilmek istenirse yılda 1 kez üzerinden geçilmesi tavsiye edilir.

Uygulama sonrası ev bakımı nasıl olmalıdır?

3 gün boyunca işlem yapılan bölgeye su değmemesi gerekir. İşlem sonrası iyileşme süreci toplam 28-30 gündür. Bu süre olgun ciltlerde 45 güne kadar uzayabilir. Renk değişimine mahal vermemek ve sağlıklı iyileşmeyi sağlamak için işlem sonrası on gün boyunca kesinlikle sauna, hamam, deniz, havuz ve direkt güneş ışınına maruz kalınmamamlıdır. Ayrıca bölgeye hiçbir kozmetik ürün sürülmemelidir. Özellikle yaz aylarında bir ay boyunca bölgeye güneş koruyucu sürülmesi tavsiye edilir. Unutmayın, iyileşme sürecinde ne kadar iyi korursanız kalıcı makyajınızın kalitesi o kadar iyi yansır.

Uygulama alanları

Kısa bir kaşı uzatmak

Belirgin olmayan veya hiç var olmayan kaşlara yeni şekil vermek

Göz çizgisini belirginleştirmek, özellikle sarı kirpiklilerde ve silik göz çevresi olanlarda

Dudak çizgilerini düzeltmek, biraz kalınlaştırmak

Vitiligo lekesini örtmek

Alopesi rahatsızlığı olanlarda saçlı deride kel bölgeleri kamufle etmek

Kemoterapi izlerini gizlemek

Yara izlerini kapatmak

Güneş ve doğum sonrası lekelerinde

Göğüs uçlarını belirginleştirmek için

Meme kanseri sonrası alınan göğüse meme ucu simülasyonu için

Devamlı makyajlı görüntüsünü vermek için